+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Aşırı Kilo ve Obezite Tüp Bebek İçin Etkileri Nelerdir?

10 Temmuz 2022
obese-ballerina-2021-09-24-04-02-22-utc-1200x800.jpg

Aşırı kilo ve obezite tüp bebek için olumsuz etkilere sahip olmaktadır. Aşırı kilo özellikle kadınlarda üreme sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Hormonal açıdan dengesizliğe sebep olan aşırı kilo yumurtlama aşamasında problemlerin artmasına yol açmaktadır. Bu durum kısırlığa kadar giden sorunları gün yüzüne çıkarmaktadır. Vücutta oluşan fazla yağ dokusu yüzünden artış gösteren insülin direnci diyabet, hipertansiyon ve yumurtlama problemlerine neden olmaktadır. Kendisini gösteren bu rahatsızlıklar sağlıklı bir gebeliğe engel olmaktadır. Aşırı kilo ve obezite tüp bebek için tedavi aşamasında zorlukları arttırdığı için anne adaylarının aşırı kilolarından kurtulması olumlu sonuçlar almaya olanak sağlayacaktır. Obezite nedeniyle hormonal dengede yaşanan düzensizlikler gebe kalmak için uygun düzeni bozmakta ve bu yüzden gebelik şansı son derece azalmaktadır. Yapılan birçok araştırmaya göre aşırı kilo ve obezite ortalama yüzde 20 oranında gebe kalmak ihtimalini azaltmaktadır.

Aşırı Kilo Ve Obezitenin Erkekler Üzerindeki Etkileri

Obezite baba olmak isteyen erkekler içinde üreme aşamasında zorluklar çıkarmaktadır. Aşırı kilo erkeklerde sperm sayısını azaltmaktadır. Obezite düzeyinde aşırı kilolu erkekler normal kilolu erkeklere göre 9 milyon daha az sayıda sperme sahip olmaktadır. Aşırı kilolu erkeklerin yağ dokusunda gerçekleşen östrojen seviyesi artışı aynı zamanda testosteron seviyesinin de azalmasına neden olmaktadır. Testosteron düzeyinde meydana gelen azalma sperm kalitesini ve sayısını düşürmektedir. Bu durum sonucunda sağlıklı bir şekilde çocuk sahibi olabilmek zorlaşmaktadır. Aşırı kilo ve obezite tüp bebek için uygulanan aşamalarda olumlu sonuçlara ulaşmayı güçleştirmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi ve Obezite

Uygulamış olduğumuz tüp bebek tedavisinde hastalarımıza yumurta büyütme amacıyla verdiğimiz ilaçlar aşırı kilolu kişilerde maalesef etki oranını azaltmaktadır. Yaşanabilecek olumsuzluklardan bazıları;

  • Kullanılan ilaçların dozları arttırılmak durumunda kalınmaktadır,
  • Tedavi süresi boyunca daha fazla dozlarda verilen ilaçlar nedeniyle maliyette artmaktadır,
  • Aşırı kilolu kadınlarda kilosu normal olan kadınlara göre embriyo tutunma ihtimali daha düşük olmaktadır,
  • Yapılan işlemler nihayetinde embriyo tutunmuş olsa bile düşük riski yüksek olmaktadır.

Özellikle anne adaylarının tüm riskleri düşürmek ve olumlu bir sonuç alabilmek adına tüp bebek tedavisine karar verdikleri zaman fazla kilolarından kurtulmaları fayda sağlayacaktır. Sağlıklı bir tüp bebek tedavisi uygulanacak kadın hastaların vücut kitle endeksinin 35’in altında olması gerekmektedir. Bu şekilde başlanan tedavinin başarı ihtimali azımsanmayacak şekilde artış göstermektedir. Aşırı kilo ve obezite tüp bebek için olumsuz senaryoları güçlendirmekte olduğundan aşırı kilolu hastalara tedaviye başlamadan önce diyet ve egzersiz programı hazırlanmalıdır. Anne ve baba adaylarının az miktarlarda bile kilo kaybı yaşamaları durumunda başarı şansı yükselmektedir. Bu aşamada dikkat edilecek bir diğer konu aşırı hızlı kilo kaybı yaşamanın yarardan çok zararı olacağıdır. Ani şekilde gerçekleşen kilo kayıpları yumurtaların kalitesini bozabileceğinden döllenme aşamasında yeni sorunlarla karşılaşılmasına sebep olacaktır. Destek alınarak düzenli şekilde kilo verilmesi tüp bebek tedavisinde yardımcı olacaktır.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır