+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Embriyo Transferi Nedir? Nasıl Yapılır? Tüp Bebekte Transfer Ne Zaman Yapılır?

25 Nisan 2022
maxresdefault-1200x675.jpeg

Tüp bebek tedavi (IVF) yönteminde en son aşama embriyo transferidir.

Laboratuvarda döllenen embriyonun jinekolojik muayene masasında rahim içine bir kateter yardımı ile aktarılması işlemi embriyo transferi olarak adlandırılmaktadır. Tüp bebek tedavisi sürecinin ortalarında anne ve baba adaylarından alınan örnekler sonrasında döllenen ve gelişen embriyolardan seçilen en kaliteli 1- 2 embriyo anne rahminin içine bırakılır. Sonrasında ise rahim içine (endometrium) transfer edilen embriyoların tutunarak gebelik oluşturması beklenir.

Tüp bebek tedavisinde sonucun alınacağı aşama olan embriyo transferi, anestezi gerektirmeyen kolay ve ağrısız bir işlemdir. Lakin bazı özel durumlarda hastalarda hafif anestezi (sedasyon) altında işlem yapılabilmektedir. İşlemden önce embriyolog tarafından embriyolar ile ilgili hastalara detaylı bilgi verilmekte isteğe bağlı olarak embriyo resimleri de verilebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?

Embriyo transferi yapılacak anne adayı, jinekolojik muayene olacakmış gibi hazırlanır.  Transfer işlemi, abdominal ultrason ile gözlem altında yapıldığından işlem sırasında idrar torbasının(mesane) dolu olması istenmektedir. Transferin ultrason eşliğinde yapılması; kateterin rahim içerisine geçişinin izlenebilmesini sağlamaktadır. İşlem sırasında spekulum kullanılarak serviks’e (rahim ağzı) ulaşılır ve içerisi sıvı ile temizlenir. Bu sırada embriyoloji laboratuvarında seçilen embriyo uygun besiyeri içine alınıp toplanır. Embriyolog ucuna enjektör bağlı olan silikondan yapılmış yumuşak, uzun ve ince transfer kateterinin içine embriyoları çekerek transfere hazırlar. Tüp bebek uzmanı daha sonra transfer kateterinin ucunu serviksten geçirerek, embriyoları rahim içine bırakır.

Transfer işleminden sonra hasta 15-20 dakika dinlendirilerek odasına alınır ve odasında yaklaşık 1 saat daha dinlendirildikten sonra dikkat edilmesi gereken konular hemşirelerimiz tarafından anlatılıp taburcu edilir. Transfer işleminden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır.

Transferin hangi gün yapılacağına kadının yaşı, tedavi öyküsü, alınan yumurta sayısı, yumurtanın kalitesi, sperm kalitesi, embriyoların sayı ve kalitesi gibi birçok faktör değerlendirilerek karar verilir.

Embriyo Transferi Tüp Bebek Tedavisin de Ne Zaman Yapılır?

Embriyo transferi işlemi, genellikle tüp bebek tedavi sürecinin 2 veya 3. ya da 5. günü yapılmaktadır.

NOVAART tüp bebek merkezimizde embriyo seçimini en iyi ve doğru şekilde yapabilmek için transfer işlemini mümkün olduğunca 5.günde (blastokist) yapmaya çalışmaktayız. Tüp bebek tedavisi sırasında son teknoloji embriyoskop izleme sisteminin kullanılması ve iyi laboratuvar koşullarımız tüp bebek tedavi sürecini hem ebeveyn adaylarımız hem de doktorlarımız açısından da oldukça rahat ve kolay bir hale getirmektedir. Embriyo seçiminin iyi yapılabilmesi ise gebelik sonuçlarını pozitif yönde etkilemektedir.

Ancak bazen, yumurta sayısının azlığı veya yeterli sayıda yumurta olsa bile yumurta kalitesizliği embriyo gelişimini negatif olarak etkileyebileceğinden embriyo transferinin 5. gün yapılması da her zaman mümkün olamamaktadır.

Embriyolog ve doktor tarafından embriyoların durumu gözden geçirilerek hastanın durumuna göre ne zaman transfer yapılacağına karar verilir. Doktor ve embriyolog transfer zamanını belirledikten sonra embriyo transferi bilgisi transfere bir gün kala ilgili hemşireler tarafında telefon ile aranarak hastaya iletilir.

NOVAART Tüp Bebek Merkezinde ise bebek sahibi olmak isteyen çiftlere klinik değerlendirmeye göre en iyi ve güncel bilgilerle donanımlı ve tecrübeli tüp bebek uzmanları tarafından en uygun tedavi seçenekleri sunulmaktadır.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır