+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Kadında Üreme Koruyucu İşlemler Nelerdir?

29 Nisan 2022
hamile.jpeg

Kadınlarda kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları ile radyasyon (ışın) tedavisi yumurtalık dokusunda tahribat yaparak erken menopoza sebep olmaktadır. Bu nedenle kadın doğum doktorları kemoterapi ve radyoterapi alacak hastalar için fertilite (üreme) koruyucu işlemleri çözüm olarak sunmaktadır. Ayrıca yumurtalık rezervi azalmış hastalarda da fertilite koruyucu işlemler yapılmaktadır.

Hastanın yaşına cinsel olarak aktif olması ve partnerinin bulunup bulunmaması gibi pek çok faktöre bağlı değişen fertilite yani üreme koruyucu işlem seçenekleri olmakla beraber en doğru tercihi kadın doğum doktorları hastanın durumuna ve hikayesine göre sunacaktır. Ankara da bulunan ve en iyi doktorları bünyesinde barındıran Novaart tüp bebek merkezimizde etkin dondurma (vitrifikasyon) metotları ile bu kapsamda başarı şansımız artmaktadır.

4 farklı seçenekle dondurma işlmeleri yapılabilir.

Yumurtalık Dokusu Dondurulması

Yumurta hücresi dondurmaya göre daha az tercih edilmektedir Özellikle ergenlik çağı öncesi kız çocuklarında tüp bebek yaparak yumurta toplanmasının zorlukları göz önüne alındığında kanser tanısı alIP over rezervine toksik tedavi planlanan ergenlik öncesi kız çocuklarına öncesinde yumurta dokusu dondurulması planlanabilir.

Yumurta (OOSİT) Dondurma

Genç adelosan hastalar ile erişkin dönemde eşi ya da partneri olmayan hastalar için planlanabilir. Yumurta dondurma için klasik tüp bebek uygulaması yapılır ve elde edilen uygun yumurtalar dondurulur. Modern tıptaki uygulamalar nedeni ile bu olgularda 2.5-3 haftalık süreç yumurtalıkların uyarılması ve toplanması için yeterli olabilmektedir.

Embriyo Dondurma

Eğer hastanın eşi varsa ve kanser tedavisi öncesi yeterli zamanı varsa embriyo dondurma en başarılı tedavi şeklidir. Kanserin türüne ve tedavi seçeneğine göre planlama yapılır.

Sperm Dondurma

Kemoterapi ve radyoterapi gibi sperm hücrelerine zarar verebilecek tedaviler öncesinde; üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak olan ameliyatlar (testislerin alınması ve benzeri) öncesinde; cerrahi yöntemlerle sperm elde edilmesi durumunda, ağır sperm sayı düşüklüğü varlığı (daha ileride hiç sperm bulunamaması riskini önlemek için) gibi durumlarda hastalar için sperm dondurma planlanabilir.

NOVAART Tüp Bebek Merkezinde ise bebek sahibi olmak isteyen çiftlere klinik değerlendirmeye göre en iyi ve güncel bilgilerle donanımlı ve tecrübeli tüp bebek uzmanları tarafından en uygun tedavi seçenekleri sunulmaktadır.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır