+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Tüp Bebek Tedavisi Başarı Oranı

12 Haziran 2023
tup-bebek-basari-orani-kimlerde-yuksektir-1200x800.jpg

Tüp bebek tedavilerinde başarı oranı çeşitli etmenlere göre değişmektedir. Bu nedenle pek çok kişinin aklına tedaviye başlamadan ya da başlandıktan sonra tüp bebek tedavisi başarı oranı kimlerde yüksektir sorusu gelebilmektedir.

Tüp bebek tedavilerinde başarıyı etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bunlar aynı zamanda kimlerde, ne derece başarı elde edilebileceği hakkında fikir verir. İlk etmen kadının yaşıdır. Kadın yaşı aynı zamanda en etkili parametre olup yaş ilerledikçe yumurta sayısı ve kalitesi düşmektedir. Bu düşüş genetiği iyi kalitede bir embriyo elde etme olasılığını düşürmektedir.

Kadının yaşı arttıkça yumurta ve embriyolarda anormallik görülme olasılığı artmaktadır. Çalışmalara göre 35 yaşından küçük kadınlarda tüp bebek tedavisi başarı oranı yüzde 60-70, 35-37 yaşlarında yüzde 40-45, 38-40 yaşlarında yüzde 30, 43 yaşından sonra ise yüzde 5 seviyelerindedir.

Tüp bebek tedavisi başarı oranı kimlerde yüksektir sorusunun cevaplarından birisi yumurta sayısıyla alakalıdır. Hem yumurta sayısı istenen seviyede hem de yumurta kalitesi yüksek kişilerde başarı oranı daha yüksektir. Ayrıca embriyo kalitesi de önemli bir etken olup embriyo kalitesi hücre sayısına, hücre şekillerine, hücre boyutlarının eşitliğine göre değerlendirilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Erkek Faktörü Ne Kadar Etkilidir?

Tüp bebek tedavisi başarı oranı kimlerde yüksektir sorusunun cevabı sadece kadınla alakalı değildir. Erkek faktörü de başarı oranında etkilidir. Erkekteki testise ait hastalıklar, genetik faktörler, hormonal sorunlar, enfeksiyon, alkol, sigara, çevresel etkenler, kimyasal etkenler, aşırı kilo gibi nedenler başarı oranını etkileyebilmektedir.

Erkekteki sperm sayısının azlığı, sperm hareketliliğinin düşüklüğü, spermlerin yapısal anormallik taşıması gibi etkenler doğurganlığı azaltabilmektedir.

Tüp bebek tedavilerinden önce erkeklerde muayene işlemi yapılır. Kimi zaman azospermi, yani semen kontrolünde hiç sperm bulunmaması durumu gözlemlenebilir. Bu durumda detaylı muayene ve çeşitli tetkikler uygulanmalıdır. Hatta bu tür hastalarda testisten cerrahi yolla sperm elde edilmesi tercih edilebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Aşarı Oranını Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Tüp bebek tedavisi başarı oranı kimlerde yüksektir ve başarı oranını arttırmak için neler yapılabilir? Tüp bebek tedavilerinde başarıyı arttırmak için şunlara dikkat edilmelidir:

Tüp bebek tedavisine karar verildiğinde süreç başlamış olur. Bu aşamadan itibaren kişilerin psikolojik olarak kendilerini hazırlamaları, streslerini minimuma indirmeye çalışmaları, bunun için egzersiz yapmaları önerilir.
Tüp bebek tedavisi sürecinde çiftlerin birbirlerine psikolojik destek vermeleri çok önemlidir. Tekrar denenebileceği de akılda tutularak iletişim her zamankinden daha sıkı tutulmalıdır.
Tüp bebeğin normal gebelik süreciyle aynı olduğunun farkına olunmalıdır. Tüp bebekle dünyaya gelen bebekler tıpkı diğerleri gibidir ve gebelik süreci belirtileri de benzerdir.
Beslenme çok önemli olup yumurta ve sperm kalitesini arttırıcı besinler tüketilmelidir.

Bütün bunlar yanında tüp bebek tedavisi alınan sağlık kurumu da çok önemlidir. Novaart Tüp Bebek Merkezi olarak alanında profesyonel ekibimizle ve güçlü altyapımızla sürecin başından sonuna yardımcı oluyor, en büyük hayalinize kavuşmanıza destek veriyoruz.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır