+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

3 Nisan 2022
tup-bebek-tedavisi-nedir-nasil-yapilir-kimlere-uygulanabilir.jpeg

Günümüzde infertil (kısır) çiftlerin sayısı, stresli yaşam koşulları, doğal olmayan beslenme, sigara alışkanlığı, ileri yaş evlilikleri gibi sebeplere bağlı olarak arttığı gözlemlenmektedir. Bebek sahibi olamayan çiftler de ise sorun anne veya baba kaynaklı ya da bazen ikisi birden olabilmekte iken, tüp bebek tedavisi günümüzde bebek sahibi olmak isteyen kişilere uygulanan en ileri tedavi yöntemi olmuştur.

İnfertilitenin sebebi her çift için farklı olabileceği gibi, uygulanacak olan tüp bebek tedavisi de bu bağlamda kişiye özel olarak değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla tüp bebek tedavisinde olumlu sonuç alabilmek adına; hangi durumlarda veya kimler için uygulanabilir sorusu da büyük önem arz etmektedir. Bütün bunlar göz önüne alındığında tüp bebek tedavisi hangi durumlarda, kimlere uygulanabilir?

Tüp Bebek Tedavisinin Uygulanabileceği Durumlar ve Hastalar;

 • Yumurtalık kisti, kanseri veya endometrioma gibi yumurtalık rezervini azaltabilen ameliyatları geçirmiş olan hastalar
 • Tüpleri tıkalı olan veya enfeksiyon, dış gebelik vb nedenlerle tüpleri alınmış olan hastalar
 • Tüpler açık olsa bile geçirilmiş karın cerrahisi, enfeksiyon veya endometriozis nedeni ile karın içi yapışıklıklara bağlı olarak tüpler ve yumurtalıklar arasındaki ilişkinin bozulmuş olduğu hastalar (Bu sorunlar rahim filmi ve laparoskopi ile anlaşılabilir)
 • Yumurtlama problemleri olan polikistik overli hastalar
 • Yumurtalık sayısının ve kalitesinin azaldığı ileri yaş anne adayları
 • Yapılan tetkiklerle kadına veya erkeğe ait hiçbir sorun saptanamayan ancak gebe kalamayan hasta grubu açıklanamayan infertilite olarak adlandırılmaktadır. Açıklanamayan infertilitede 2-3 kez aşılama sonucu gebelik elde edilemeyen hastalar
 • Çiftin ilişkiye girmesini engelleyen kadında vaginismus, erkekte boşalma ile ilgili problem yaşayan hastalar
 • Sperm analizinde bozukluk olan erkekler; en az 1 ay ara ile 2 kez yapılan spermiogramda sperm sayısı 5 milyon/ ml den az olan, ileri hareketli sperm sayısı sıfır veya çok düşük olan, spermde ciddi şekil bozukluğu olan hastalar
 • Sperm analizinde hiç sperm bulunamayan (azospermi) erkekler (Bu hasta grubunda erkeğin testislerinden cerrahi yöntemler ile sperm bulunarak tüpbebek tedavisi yapılabilir)
 • Testis tümörü nedeniyle ameliyat geçiren, kanser tedavileri için kemoterapi ve radyoterapi almış erkekler. (Bu hastalara ameliyat ve tedavileri gerçekleştirilmeden önce sperm üretiminin etkileneceği konusunda bilgi verilmeli, ileride tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere spermlerinin dondurulup saklanabileceği açıklanmalıdır.)
 • İnmemiş testisi olan erkekler. Erkek bebekte doğum öncesi karın içinde olan testisler doğumda torbalarına inmiş olmalı, eğer inmemişse en geç 1 yaşına dek torbalarına ameliyat ile indirilmelidir. Bu durum fark edilmediğinde ileride kısırlık sorununa neden olmaktadır. Böyle hastalarda cerrahi yöntem ile testislerden sperm aranarak tüp bebek uygulanabilmektedir.
 • Doğuştan sperm kanalları gelişmemiş veya sonradan geçirilmiş iltihabi hastalıklar ve ameliyatlara bağlı sperm kanalları tıkanan erkekler. (Bu grup hastaların testislerinden enjektör ile aspirasyon yapılarak sperm elde edilebilmekte ve tüp bebek tedavisinde kullanılabilmektedir.)
 • Genetik problemleri olan çiftler

NOVAART Tüp Bebek Merkezi Ankara ise bebek sahibi olmak isteyen çiftlere klinik değerlendirmeye göre en iyi ve güncel bilgiler doğrultusunda ve tecrübeli tüp bebek uzmanları eşliğinde en uygun tedavi seçeneklerini sunmaktadır.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır