+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Tüp Bebek Süreci Öncesi Hazırlık

1 Haziran 2023
tup-bebek-tedavisi-oncesi-hazirlik-1200x673.jpg

Tüp bebek tedavisi öncesi dikkat edilmesi gereken faktörler vardır. En önemlilerini şöyle sıralayabiliriz:

Sağlık muayenesi: Tüp bebekten önce çiftlerin sağlık durumlarının kontrolden geçmesi gerekir. Kadın ve erkeğin genel sağlık durumuna bakılır. Hormon seviyeleri ölçülür. Genetik hastalık taşıyıcılığı olup olmadığı kontrol edilir. Vücutta enfeksiyon var mı? Cinsel yolla bulaşan bir hastalık mevcut mu? Bunlar incelenir.
Yaşam tarzı: Yaşam tarzı, tedavi öncesinde gözden geçirilmesi gereken önemli unsurların başında gelir. Çiftlerde alkol, sigara ve kafein tüketimi varsa tamamen bırakılması önerilir. Sağlıklı beslenmek önemlidir. Düzenli bir hayata geçiş yapılmalıdır. Hayatın içine fiziksel kondisyonun sağlanabilmesi için egzersizler ilave edilmelidir.
İlaç kullanımı: Çiftlerde kronik sağlık sorunu varsa kullanılan ilaçlar konusunda uzmanlarımızla irtibata geçilmesi önemlidir.
Stres yönetimi: Tüp bebek tedavi süreci stresli bir dönemdir. Bu stresle başa çıkabilmek için rahatlama yöntemleri kullanılabilir. Mesela bunlardan biri egzersiz yapmaktır.
Destek almak: Tedavi süreci ya ailenin diğer üyeleri tarafından desteklenmeli ya da profesyonel bir danışmanlık hizmeti alınmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Benimsemek

Tüp bebek tedavisi öncesi sağlıklı bir hayat oluşturmak ve belki de tedavi öncesi bazı alışkanlıkları değiştirmek tedavinin başarısını etkileyebilir.

Biliyoruz ki sağlıklı bir beslenme düzeni hem kadın hem de erkek üreme sağlığı için önemlidir. Bunun için düşük glisemik indeksli yiyecekler, lifli gıdalar, az yağlı yiyecekler tercih edilmelidir. Özellikle beslenmede proteinin önemi tartışılmazdır. Bu sebeple protein bakımından zengin gıdaların beslenme listesine eklenmesi gerekir. Fast food ve işlenmiş gıdalardan kaçınılmalıdır. Özellikle şekerli ve hazır gıdalar sağlıksız besin grubuna girer. Sağlıksız besin grubundan uzak durulmalıdır.

Doktorun önerdiği vitamin ve mineral takviyesi varsa ihmal edilmeden alınmalıdır. Çünkü üreme sağlığı açısından folik asit, B ve D vitaminleri önemli vitaminlerdir.

Sigara ve alkol kullanımı varsa bunların doğrudan doğurganlık üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Bu alışkanlıklardan da kaçınılmalıdır.

Tüp bebek tedavisi öncesi sağlıklı yaşam döngüsünün beslenme kadar önemli bir unsuru da fiziksel aktivitedir. Aşırıya kaçmadan günlük yürüyüşler doktorlarımızın önerdiği düzeyde hafif ve düzenli egzersizler yapılmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Yapılacak Testler 

Tüp bebek tedavisi öncesi nasıl bir tedavi yapılacağına karar verilebilmesi için bazı testlerin uzman doktorlarımız tarafından yapılması gerekir. Çünkü hamile kalabilme süreci kadında düzenli ve kaliteli yumurta üretimi gerektirir. Erkekte de sağlıklı sperm üretilmelidir. Döllenme sonrası yumurtanın rahime sağlıklı bir şekilde yerleşebilmesi için rahimin de sağlıklı olması gerekir. Kadında bu noktada pek çok sorun görülebilir. Bunlardan bazıları:

Yumurtlama problemleri
Kapalı veya zarar görmüş rahim kanalları
Yumurta kalitesi
Yumurta sayısı
Rahim problemleri

Erkeklerde ise genetik bir sorun veya bir hastalığa bağlı sperm problemi, doğuştan inmemiş testis olması gebelik sürecini etkileyen problemlere yol açar.

Bu sebeple hormon testleri, tüplerin incelenmesi, kan testleri, ultrason muayenesi gibi bir dizi işlem yapılarak uzmanlarımız tarafından tedavi sürecinin doğru bir şekilde planlanması yapılır.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır