+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler Nelerdir?

29 Nisan 2022
tup-bebek-tedavisinde-basariyi-artiran-faktorler-1170x740-1.jpeg

Günümüzde Türkiye’de kullanılan teknolojilerin Avrupa ve ABD başta olmak üzere dünya standartları seviyesinde olması ile tüp bebek tedavisi, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin sıklıkla başvurduğu en popüler ve başarılı yöntemlerden biri olmuştur. Peki her tedavi sürecinde olduğu gibi kendine özgü bir sürece sahip olan tüp bebek tedavisinde başarıyı artırarak göz ardı edilmemesi gereken önemli destekçiler olan faktörler nelerdir?

Son dönemlerde yenilenen ve son hızla gelişmeye devam eden teknoloji sayesinde kadın doğum doktorları hastalarına çok daha bireysel ve kişiselleştirilmiş bir tedavi süreci sunabilmektedir. Genetik testler; embriyo, yumurta ve sperm dondurma işlemlerindeki gelişmeler; mikro akışkanlı çip uygulaması, serum tedavisi gibi çok önemli ve başarılı çalışmalar; Avrupa ve ABD ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de uygulanmakta ve başarıyı artırmaktadır. Bununla birlikte tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran faktörler konusunda her geçen gün yeni bilgiler ortaya atılmasında rağmen ancak bir kısmının etkisi olduğu kanıtlanmış, bazılarının etkisi gösterilememiş veya halen tartışmalıdır.  Bütün bu yeni gelişmeler en kaliteli embriyoyu en uygun zamanda ve koşullarda transfer ederek maksimum gebelik şansını elde etmeyi hedeflemektedir.

Önemli bir diğer konu da tüp bebek tedavisinin bir ekip işi olmasıdır. Ekipte yer alan doktor, embriyolog, hemşire ve diğer çalışanların koordineli ve hasta ile uyum içerisinde çalışması çok önemlidir.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen en önemli unsur en iyi tüp bebek doktorunu seçmenin yanı sıra; laboratuvar donanımının en üst düzeyde olması gereken bir embriyoloji laboratuvarına sahip olan bir tüp bebek merkezi seçilmesidir. Öte yandan çifte ait diğer önemli faktörler (anne adayının yaşı, anne adayının rahminde tutunmayı engelleyecek anomaliler, hormon bozuklukları, kilo, sigara kullanımı, stres, vajinal enfeksiyonlar, sperm bozuklukları) ve tedavi sürecinin kritik aşamalarından olan kadının yumurtalık uyarılmasının uygun zamanda uygun ilaçla yapılması yine çatlatma iğnesinin doğru zaman ve ilaçla yapılması da tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen faktörler arasındadır.

Doğuştan gelen ya da sonradan gelişen bağışıklık ve pıhtılaşma sistemine dair problemler de halk arasında kısırlık olarak bilinen infertilite sebebi olabilmektedir. Bunların tespiti ve tedavisi tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen faktörler arasındadır.

İleri anne yaşı, tekrarlayan başarısız tüp bebek denemeleri olan ve genetik taramalı tüp bebek endikasyonu olan hastalarda PGT (genetik tarama) yöntemlerinden biri olan NGS ile de normal embriyolar yerleştirildiğinde başarı oranı artmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran bir diğer yöntem ise embriyoları beşinci veya altıncı güne kadar büyütüp böylelikle tutunma şansı daha yüksek olanları embriyoları belirlenerek transfer edildiği blastosist transferidir. Blastosist evresine ulaşabilen embriyoların tutunma kabiliyeti daha yüksektir ve daha az embriyo verilerek çoğul gebeliklerin önüne geçilebilmektedir.

NOVAART Tüp Bebek Merkezi Ankara ise bebek sahibi olmak isteyen çiftler için kişiye özel bireyselleştirilmiş tedaviler, tanı yöntemleri ve üst düzey donanımlı embriyoloji laboratuvarı ile uzman tüp bebek uzmanları kadrosu ile en uygun tedavi seçeneklerini sunmakta ve tüp bebek tedavilerimizi devam ettirmektedir.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır