+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Tüp Bebek Tedavisinde Havuz Yönteminin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

19 Ekim 2022
hands-of-a-scientist-in-the-laboratory-with-a-test-2022-01-12-08-21-52-utc-1200x800.jpg

Tüp bebek tedavisinde havuz yöntemi, başka türlü hamile kalamayacak birçok hastaya yardımcı olmaktadır. Bu tedavinin nihai avantajı, başarılı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek elde etmektir. Tüp bebek tedavisi aşağıdaki durumlarda önerilmektedir:

 • Tıkalı tüpler: Fallop tüpleri tıkalı veya hasar görmüş kadınlar için tüp bebek tedavisi, kendi yumurtalarını kullanarak çocuk sahibi olmak için en iyi fırsatı sağlar.
 • Yaşlı /yumurtalık rezervi düşük hastalar: Tüp bebek tedavisinde havuz yöntemi, yaşlı hastaların gebe kalma şansını en üst düzeye çıkarmak için kullanılabilir.
 • Erkek kısırlığı: Erkek kısırlığı sorunu olan çiftlerin bu yöntem ile gebe kalma şansı, doğal yoldan gebe kalmaya göre çok daha yüksektir. Bunu kolaylaştırmak için sitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) dahil olmak üzere bir dizi laboratuvar tekniği mevcuttur.
 • Açıklanamayan kısırlık: 6 çiftten 1’i doğurganlık sorunları yaşar ve bazen bunlar araştırmadan sonra teşhis edilmez. Bu hastalar müdahaleden fayda görebilir.
 • PKOS: Polikistik over sendromu, düzensiz adet döngülerine yol açan bir hormon dengesizliğinin olduğu yaygın bir durumdur. Yumurtlama indüksiyonu ile gebe kalamayan PKOS’lu hastalarda bu yöntem çok başarılı olmuştur.
 • Endometriozis: Rahim astarının parçalarının rahmin dışında büyüdüğü endometriozisli hastalarda bu yöntem başarılı olduğunu kanıtlamıştır.
 • Erken yumurtalık yetmezliği: Erken yumurtalık yetmezliği veya menopozu olan kadınlar, yetmezliğe girilmeden önce toplanan ve dondurulan embriyoların transferi sayesinde kendi çocuklarını doğurma şansı yakalamaktadırlar.

Tüp Bebek Tedavisinde Havuz Yönteminin Avantajları Nelerdir?

İlerleyen yaşlardaki birçok kadın için güvenli gebelik ve doğum süreci yaşamalarını sağlayan bu yöntemin, tedavi gören kadınlar ve çevre için birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları sıralayacak olursak:

 • Tüp bebek tedavisinde havuz yöntemi embriyo biriktirerek yapıldığından, kaliteli embriyoya ulaşma şansını arttırmaktadır.
 • Kaliteli embriyolar sayesinde gebelik şansı artmakta, başarı oranı yükselmektedir.
 • İkinci ve üçüncü tedavilerde maliyetler çok daha düşük olmaktadır.
 • Genetik taramanın maliyeti azalmakta, hastalara maddi açıdan avantaj sağlanmaktadır.
 • Kullanılmayan embriyolar saklanabilmekte, farklı çiftlere yardımcı olunması adına kullanılabilmektedir.
 • Embriyolar kalıtsal hastalıkların araştırılması adına kullanılabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Havuz Yönteminin Dezavantajları Nelerdir?

Diğer yöntemlere oranla başarı oranı çok daha yüksek olsa da tüp bebek tedavisinde havuz yönteminin dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajların başında, ne olursa olsun %100 başarı oranı sağlayamamak gelmektedir. İlk denemeden sonra başarısız olunması durumunda olumsuzluğa kapılmadan yapılan ikinci ve üçüncü tedavilerde genelde sonuç alınmakla birlikte, bu tür bir tedaviye başlamadan önce başarısızlık durumu her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu yöntemin bir diğer dezavantajı ise toplam tedavi sürecinin normal tüp bebek tedavisine göre daha yüksek maliyetli olmasıdır. Ancak, tekrarlanan tedavilerde genetik araştırma maliyetlerinin düşmesi ve çok daha az sayıda tekrar ile başarıya ulaşılabilmesi, bu maddi farkı dengelemektedir.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır