+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara


Tüp Bebek

IVF’TE SORUNLAR

İnfertilite tedavisinde en yüksek gebelik şansının elde edildiği tedavi şekli olan tüp bebekte, nadir olmayarak bazı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Büyük umutlarla tedaviye başlayan çiftlerin bu zorluklar konusunda önceden bilgilenmeleri, psikolojik açıdan kendilerini koruyucu olacaktır. Bu zorluklar ve olası başarısızlıklar başlıca şunlardır:


TESE de sperm bulunamaması:

İnfertilite sebebi azospermi yani menide sperm olmaması olduğunda, cerrahi yöntemlerle %50 oranında sperm bulunabilmektedir. Sperm bulunamadığında buna hazırlıklı olunması açısından ön bilgilendirme önem taşımaktadır.

Tedavi iptali: 

Kadında yumurtalıkların uyarılması tedavisine özellikle ileri yaşta ve over rezervi düşük olduğunda beklenen cevap alınamayabilir ve bu yüzden tedavi bir süre ilaç kullanımı sonrası iptal edilebilir. Bunun tersi olarak, polikistik over mevcudiyetinde tedaviye aşırı yanıt nedeniyle tedavi iptal edilebilir. Bunlarda OHSS tablosu gelişme riski çok yüksek olduğundan, anne adayını koruma amacıyla bu kararı almak gerekebilir. Sonraki menstrüel sikluslarda daha düşük ilaç dozu yada farklı ilaç protokolleriyle bu risk önlenebilecektir.

Boş folikül:

 İleri yaş ve over rezervi düşük kadınlarda, az sayıda folikül gelişmesi sonrası yapılan yumurta toplama işleminde, hiç yumurta elde edilemeyebilir. Bunlarda tekrarlayan tedavilerde yumurta elde etme şansı olabilecektir.


Fertilizasyon (döllenme) olmaması:

Bazı olgularda yeterli yumurta ve sperm olmasına rağmen, IVF yada ICSI işlemi sonrası döllenme olmayabilir ve transfer gerçekleşmeyebilir. Genel olarak toplanan yumurtaların yaklaşık %70 i olgun yumurta olup, bunların da %70 i döllenir. Yumurta sayısı az, kalitesi düşük yada sperm morfoloji bozukluğu olan çiftlerde döllenme problemiyle karşılaşılabilmektedir.

Zor embryo transferi:

Bazen rahim anatomik yapısının uygun olmaması, rahim ağzı kanalındaki darlık ve düzensizlikler ve uygulayıcının tecrübesizliği nedeniyle embryo transferinde zorluklar yaşanabilmektedir. Bu durumda gebelik şansı azalmaktadır.


Tedavi ve OPU Komplikasyonları:

Overlerin aşırı uyarılması (OHSS) tedavinin en önemli yan etkisidir. Özellikle zayıf, genç, polikistik overli kadınlarda risk artmaktadır. Kullanılan yumurtalıkları uyarıcı ilaçlara aşırı cevap verilmesi ile oluşur ve çok sayıda folikül gelişimi ile birlikte yüksek estrojen hormon düzeyleri oluşur. Yumurta olgunlaştırıcı (çatlatma)iğne yapılmadığında bu durum oluşmamaktadır. Gebelik oluştuğunda, varolan tablo şiddetlenmekte veya salgılanan HCG hormonuna bağlı geç hiperstimülasyon oluşabilmektedir. Tablonun tedavisinden ziyade önlenmesi önem taşır. Yüksek riskli olguları seçmek ve ilaç dozunu bireyselleştirmek, önleyici ilaç ve serumları kullanmak önemlidir. Başlıca şikayetler, karın ağrısı, şişkinlik, ishal, idrarda azalma,nefes darlığıdır. Bu şikayetler karın içi, akciğer ve kalp zarı arasında sıvı toplanmasına bağlıdır. Hafif hiperstimülasyon tüp bebek tedavisi gören hastaların önemli kısmında olur ve basit tavsiye ve istirahatle geriler. %1 kadar görülen şiddetli formu ise hastaneye yatış ve sıkı takip gerektirir. Gebelik oluşmadığında 1-2 haftada gerileyen şikayetler, gebelik durumunda biraz daha uzun sürmektedir.


OPU komplikasyonları ise başlıca kanama ve infeksiyon olup çok nadir görülmektedir. İnfeksiyon özellikle yumurtalıklarında endometrioma (çikolata kisti)mevcut olanlarda görülebilir ve dikkatli bir yumurta toplama işlemi ve antibiyotik kullanımı ile engellenir. Kanama ise çok sayıda folikül olduğunda yumurtalık yüzeyinden olabilir. Yumurtalıklar karın içi hayati damarlara çok yakın olduğundan, işlem esnasında çok dikkatli davranılmalıdır. Vajenden OPU iğnesi yerinden olan kanamalar ise basit tedbirlerle durdurulur. OPU işlemi sonrası aynı gün az miktarda leke şeklinde kanama olabilir. Artan miktarda vaginal kanama ve şiddetli karın ağrısı durumlarında hekimin bilgilendirilmesi gerekir.


novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır