+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Yumurtalık Rezerv Testleri Doğurganlık İhtimalini Öngörebiliyor Mu?

4 Aralık 2022
senior-caucasian-male-scientist-working-with-lapto-2021-12-09-05-01-45-utc-1200x800.jpg

Over (yumurtalık) rezervinde kullanılan testler,

  • Adetin 3. Günü FSH hormonu ölçümü
  • Adetin 3. günü E2 (Estradiol) ölçümü
  • Adetin 3. günü İnhibin testi
  • Klomifen sitrat testi (CC Test)
  • AMH (Anti-müllerian hormon)
  • Adetin 10. günü progesteron düzeyi
  • Ultrasonda antral folikül (yumurta) sayılması

Bunlar günümüzde çoğunlukla kullanılan over rezervi testleridir. Yumurtalık rezervini değerlendirme temelde 3 test vardır. Ultrasonda antral folikül (yumurta) sayılması, adetin 3. Günü FSH hormonu ölçümü ve AMH ölçümüdür.

Yaş grupları aynı olan kadınlarda doğurganlık potansiyelleri farklı olabiliyor. Gebelik ve yumurtalık sonucunu, doğurganlık potansiyeli farklı olan kişilerde yumurtalık rezerv testleriyle öngörülebiliyor. Yumurtalık rezerv testleri ve klinik değerlendirmeler ile gebelik şansı olmayacağını ve önceden öğrenilmesiyle hem yüksek maliyetlerden hem de çocuk sahibi olmak için farklı yollar hakkında bilgilendirilme zamanında olmuş olur.

Tüp bebek tedavisi sadece yumurtalık rezervine bağlı değil. Diğer birçok faktörlere de bağlıdır. Çoğunlukla ilk değerlendirmeler sırasında yumurtalık rezerv testlerinden geçmek her zaman kadının gebe kalabilme potansiyelini öğrenmek mümkün olmamaktadır. İlaçlarla verilen FSH hormonuna cevap verebilecek yumurta havuzu ile yakından ilişkili olduğunu göstermesi, hastanın yumurtlama tedavisi protokolüne vereceği yanıt ile olabilmektedir.

Over Rezervinin Düşük Olması Tedavisini Gören Hastalarda Gebelik Şansı Düşer Mi?

Over rezervi düşük olan kadınlar uygun tedavi protokolleri ile gebe kalabiliyor. Öyle ki, yumurta rezervi az olup kendiliğinden hamile kalanlar bile vardır. Yine de bu hastalara gerekli bilgilendirmeler ve zamanın önemi anlatılmalıdır. Yani yumurta rezervi iyice azalmadan önce tedaviler ve yumurta dondurma işleminin başarılı olması daha yüksektir. Bu konu ile alakalı olarak yapılan testler kişinin yumurta kalitesi ve gebe kalabilme ihtimali üzerinde tahminde bulunulmasını sağlar. Yumurta rezervleri düşük olan kişiler tüp bebek yöntemi ile hamile kalabilir. Yumurta azlığı durumunda en önemli kısım annenin yumurtasının babanın da sperminin kaliteli olmasıdır. Laboratuvar ortamında kaliteli yumurta ve sperm hücreleri birleştirilerek döllenme işlemi gerçekleştirilir. Sağlıklı bir embriyo üretimi içinde oldukça hassas çalışılması ve davranılması gerekmektedir.

Yumurta Rezervi Düşüklüğü Tedavisi

Düşük over rezervi olan ve AMH değeri düşük olan kadınlar tüp bebek tedavisinde havuz yönteminin uygulanması ile başarı şansı artar. Havuz yöntemi, embriyo transferi yapılmadan önce iki ya da daha fazla yumurta toplanarak dondurulması işlemidir. Daha sonra elde edilen embriyolar birlikte çözülerek rahim içine transfer edilir. Burada en önemli faktör dondurma tekniğidir. Düşük over rezervi olan ve IVF başarısızlığı olan hastalar için bu yöntem uygun bir tedavidir. Havuz yöntemi önemli bir avantajdır. Gebelik şansını artıran bu havuz yönteminin, transfer edilen embriyo sayısının artması ve birlikte çözülen embriyoların takip edilerek tutulma potansiyeli en iyi olan embriyonun seçilmesi en önemli avantajlarındandır. Ayrıca havuz yönteminin maliyeti de düşüktür. Bu tedaviler için hizmetlerimizde titizlikle ve hassasiyetleri gözeterek tedavi süreçlerini yürütüyoruz.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır