+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Tüp Bebek Tedavi Süreci

3 Nisan 2022
tup-bebek.jpeg

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan tüp bebek tedavisi, anne ve babanın üreme hücresi olan yumurtalar ve spermlerin toplanarak; vücut dışarısında bir araya getirilerek döllenmesi ve oluşan embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesi ile gebeliğin sağlanması hedeflenen bir tedavi sürecini kapsamaktadır. Bu süreç kişiye göre değişkenlik gösterse de temel olarak şu şekilde ilerlemektedir;

Tüp bebek tedavisi sürecine adetin 2. ila 4. günleri arasında yumurtaların ilaçla uyarılması ile başlanır. Yaklaşık 8-10 gün süren bu aşama bazen yumurtalık cevabına göre süre 12 -14 güne kadar uzayabilir. Bu süre içinde kullanılan ilaçlara yumurtalık cevabını görmek için ise 3 ya da 4 kez ultrasonografi muayenesi ve gerektiğinde hormonal testler yapılır. Muayene bulguları yumurtaların toplanmaya hazır olduğunu gösterdiğinde ise, yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Bundan 34-35 saat sonra ise yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Akabinde döllenmeyi sağlamak ve embriyo transferine hazırlanmak için aynı gün erkekten sperm örneği alınır. Tüp bebek tedavisinin son aşamaları olan sperm ve yumurtanın döllenme işlemi ise günü birlik bir işlem olup anne adayı aynı gün içerisinde taburcu edilir.

Tüp bebek tedavisinin son aşamasına geçmeden önce ise, anne ile babanın döllenen yumurtaları laboratuvar ortamında, döllenen yumurta sayısına göre 2 ile 5 gün arasında takip edilir. Takip sonucunda ise uygun görülen embriyo, uygun görülen günde anne rahmine transfer edilir.

Embriyo transferinden 10-12 gün sonra ise gebelik testi ile sonuç alınır. Gebelik testi sonucuna kadar kliniğe gelinmesine gerek yoktur. Tüp bebek tedavisi süreci ise başlangıcından son aşama olan embriyo transferine kadar geçen süre ortalama olarak 15-18 gün arasında sürmektedir.

NOVAART Tüp Bebek Merkezi Ankara ise bebek sahibi olmak isteyen çiftlere klinik değerlendirmeye göre en iyi ve güncel bilgiler doğrultusunda ve tecrübeli tüp bebek uzmanları eşliğinde en uygun tedavi seçeneklerini sunmaktadır.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır