+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

20 Haziran 2022
basari-orani-48.png

Tüp bebek tedavisi (IVF), günümüzde bebek sahibi olmak isteyen ebeveyn adaylarının %15’ini etkileyen infertelite yani kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin sıklıkla tercih ettiği tedavi yöntemlerinden biridir. Lakin süreç sırasında karşı karşıya kalınan duygusal ve fiziksel maliyetler gibi birçok açıdan kişileri tüp bebek tedavisinin başarı oranını ve denemeye değer olup olmadığını sorgulamaya itmektedir.

Genç kadınlarda gebe kalma olasılığı daha yüksekken yaş ilerledikçe gebe kalma oranı ve canlı doğum oranı azalmaktadır. Canlı doğumla sonuçlanan tüp bebek tedavilerinin başarı yüzdesi 35 yaş altı kadınlar için %32,2, 35-37 yaş kadınlar için %27,7, 38-39 yaş kadınlar için %20,8, 40-42 yaş kadınlar için %13,6, 43-44 yaş kadınlar için %5, 44 yaş üstü kadınlar için %1,9’dur.

Kadın yaşı arttıkça tüp bebekte gebelik şansı azalmaktadır. Tüp bebek tedavisinde 35 yaş altı kadınlarda başarı oranı %60’ları bulurken; 40 yaşından sonra %20’lere düşmektedir. Bunların sebebi ise yumurta kalitesinin yaşa bağlı oluşu ile 35 yaşından sonra gebelik şansının azalmakta oluşudur.

Öte yandan, Fallop tüpleri ne kadar sağlıklı ise tüp bebek tedavisinde başarı oranı bir o kadar yüksektir. Bir veya iki tüpü sıvı dolu ve tüp tıkanıklığı olan kadınlar (hidrosalpinks); olmayan kadınlara göre daha düşük gebelik şansına sahiptir. Kilonun fazla olması ve insülin direnci olması gibi durumlarda ise diyet ve gerektiğinde insülin direncini düşüren ilaç kullanımı da tedavinin başarılı bir gebelikle sonuçlandırılma şansını artabilmektedir.

Sağlıklı yaşam tarzı daha az olduğunda (stres, sigara içmek, aşırı zayıflık veya obezite) tüp bebek tedavisinde başarılı sonuç ve gebelik oranını azalmaktadır. Spermlerin hareketsiz olması, ileri derecede şekil bozuklukları ve azospermi durumları tüp bebek tedavisinde başarıyı olumsuz etkileyebilecek faktörlerdendir. Spermlerde ileri düzey bozukluk olduğunda laboratuvarda kullanılan farklı teknikler ile sorun giderilmeye çalışılabilir ve sağlıklı spermler seçilebilir.

Üzerinde çok az kontrole sahip olunsa da tedavi sürecinin gebelikle sonuçlanması bazı sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ile desteklenebilir. Başarı oranı bir dizi faktöre de bağlı olan tüp bebek tedavisinde bu oran hesaplanırken dikkate alınan temel bazı faktörler ise özetle şunlardır:

  • Yaş
  • Yükseklik ve ağırlık
  • Önceki tam süreli doğumların sayısı
  • Toplam gebelik sayısı (gebelik kayıpları dahil)
  • Kendi yumurtalarınızı mı yoksa donör yumurtalarınızı mı kullanmayı planlıyorsanız
  • Kısırlık sebebiniz (biliniyorsa)

Öte yandan tüp bebek tedavisinde başarıya ulaşma da bu faktörlerin yanı sıra klinik seçimi de birçok açıdan oldukça önemlidir. NOVAART Tüp Bebek Merkezi Ankara ise bebek sahibi olmak isteyen çiftler için kişiye özel bireyselleştirilmiş tedaviler, tanı yöntemleri ve üst düzey donanımlı embriyoloji laboratuvarı ile uzman tüp bebek uzmanları kadrosu ile en uygun tedavi seçeneklerini sunmakta ve tüp bebek tedavilerimizi devam ettirmektedir.

 

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır