+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Gebelikte Ne Kadar Kilo Alınır?

21 Şubat 2023
gebelikte-ne-kadar-kilo-alinir-1200x800.jpg

Gebelik süreci anne adayı açısından muazzam bir süreçtir. Bu süreçte anne adaylarının karşılaştıkları pek çok değişim vardır ve bunlardan birisi kilo alımıdır. Bu nedenle gebelikte ne kadar kilo alınır sorusu fazlaca akıllara gelir.

Anne adayının yeterli kilo alımı sağlıklı bir bebek gelişimi ve anne adayının sağlığı açısından gereklidir. Yeterli kilo alan anne adaylarının gebelik süreçleri daha sağlıklı geçecektir. Bu noktada tüp bebek tedavilerinde ve normal gebelikte ne kadar kilo alınır sorusu akıllara gelebilir. Fakat tüp bebek tedavisinin süreci normal gebelik süreciyle aynıdır. Bu nedenle kilo alımında aynı değerler göz önüne alınmalıdır.

Gebelikte ideal kilo alımı olarak bir değer yoktur. Anne adayının kilo alımı kişiye bağlı olarak değişir. Her anne adayının başlangıçtaki kilosuna göre kilo alımı değişir. Bu, kişinin hamilelik dönemi başında boyu ve kilosu oranına göre hesaplanır. Buna da vücut kütle indeksi denir. Vücut kütle indeksi hesaplanırken kilo kilogram, boy metre olarak alınır. Kilonun boyun karesine bölümüyle sonuç elde edilir. Buna göre şöyle bir değerlendirme yapılabilir:

  • Vücut kitle indeksi 18.5’ten düşük ise kişi çok düşük kiloda hamile kalmıştır. Buna bağlı olarak da hamilelik sürecinde ortalama 12 – 18 kilo alması gerekir.
  • Vücut kütle indeksi 18.5 – 26 arasındaysa kişi ortalama kiloda hamile kalmıştır. Hamilelik boyunca 11 – 16 kilo alması gerekir.
  • Vücut kütle indeksi 26 – 29 arasındaysa kilolu hamile kalınmış demektir. Hamilelik boyunca 7 – 111 kilo alınması uygundur.
  • Vücut kütle indeksi 29’dan yüksekse fazla kilolu hamile kalınmış demektir. Hamilelik boyunca en az 6.8 kilo almak gerekmektedir.

Gebelikte Kilo Alımı Ne Zaman Başlar?

Gebelikte ne kadar kilo alınır sorusunun cevabı hamilelik süreci boyunca değişir. Genellikle ilk kilo alımları hamileliğin 3. Ayında başlar. İlk üç ay içinde 1-2 kilo alımı olmaktayken 3. ayda toplam 3.5 – 4.5 kilo alınmış olduğu gözlemlenebilir.

Gebelikte İştah En Çok Ne Zaman Artar?

Gebelikte ne kadar kilo alınır sorusu ile birlikte en çok hangi ayda iştah artar sorusu da akıllara gelmektedir. Çünkü iştah artışı beraberinde kilo alımını da getirmektedir. Yaklaşık 5. Ayda hormonların etkisiyle iştah açılır. Fakat tamamen kişiye özel özellikler de oluşabilir.

Hemen her anne adayındaysa mide bulantıları, kusma, iştahsızlık ortaya çıkar. Mide bulantısı ve kusma genellikle ilk 3 ayda yaşanır. Son 3 aydaysa iştahsızlık oluşur ve bu, bebeğin mideye baskı yapmasından olur. Anne adayının genellikle 5. Aydan itibaren yemek yeme isteği normale döner ve kontrolsüz yemek yeme isteği oluşabilir.

Gebelikte ne kadar kilo alınır sorusunun bir standardı olmadığından uzman doktora başvurulmalıdır. Merkezimizde doktorlarımız gereken desteği sağlamakta, bütün süreçte merak ettiklerinizi danışabilmeniz mümkün olmaktadır.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır