+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Kadınlarda Yumurtlamanın Artırılması Neler Yapılmalıdır?

16 Şubat 2023
kadinlarda-yumurtlamanin-artmasi-icin-neler-yapilmalidir-1200x800.jpg

Kadınlarda doğurganlığı arttırmanın yolu yumurtlamanın arttırılmasından geçmektedir. Kadınlarda yumurtlamanın artırılması için yapılması gereken birtakım unsurlar vardır. Bunlar hem tedavi hem de beslenmeyle alakalı olup birbirleriyle desteklenmelerinde fayda vardır.

Tıbbi olarak kadınlarda yumurtlamanın artırılması için yapılan başlıca uygulamalar şunlardır:

  • Kontrollü Over Stimülasyonu (KOH): Bu tedavi yumurtlaması normal kadınlarda yumurta sayısı ve kalitesini arttırmak için yapılabildiği gibi yumurtlaması olmayan veya bozuk olan kadınlarda yumurta elde edilmesi için tercih edilir.

Kişiye özel olan bu tedavilerde altta yatan problemlere yönelik farklı tedavilerle de desteklenebilir. Tedaviye başlanmadan önce tetkikler, muayeneler yapılır ve bunlar neticesinde en uygun tedavi seçenekleri belirlenir.

  • Aşılama tedavisi: bu tedavide amaç yumurta ve spermin karşılaşma olasılığının ve yumurta sayısının ve sperm kalitesinin arttırılıp döllenme şansı yükseltilmeye çalışılır. Aşılama tedavisinde çifte özel olarak altta yatan probleme bağlı olarak gebelik yüzdesi değişir.
  • Sperm hazırlanması: bu tedavide inseminasyon zamanı sabah erkek sperm vermek üzere androloji ünitesine davet edilir. Sperm vermeden önce 2-5 gün cinsel perhizde olunması tavsiye edilir. Ejekülatı mastürbasyon yoluyla bunun için dizayn edilmiş özel odada, steril bir kutunun içinde vermedi tavsiye edilir.

Sperm verildikten sonra sperm laboratuvarında semen yıkama aşamalarına alınır. Bu sayede fertilizasyon kapasitesi yüksek spermler ayrılır. Normal hareketi fazla olan spermlerin seçilmesi sağlanır.

Kadınlarda Yumurtlamanın Artırılmasına Yardımcı Besinler

Kadınlarda yumurtlamanın artırılması için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Özellikle bazı besinler gebelik şansını arttırmaktadır.

Yumurtlamanın arttırılmasına yardımcı besinlerin başında bazı sebzeler gelir. Ispanak, pazı ve diğer koyu yapraklı sebzeler içerdikleri folik asit sayesinde yumurta kalitesini arttırırlar. Düşük riskini de azaltmaya yardımcı olurlar.

Yine brokoli C vitamini ve folik asit içeriği sayesinde lüteal faz yetmezliği riskini azaltmaktadır. Brüksel lahanası folik asit açısından zengin olup döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesine yardımcı olmaktadır. Lahanada bulunan di-indol methan besini kısırlığın yaygın sebeplerinden olan endometriozis ve miyom oluşumuna karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Patates C vitamini içeriği sayesinde lüteal faz yetmezliği olan kadınlarda yardımcı olmaktadır. Havuç beta-karoten içeriğiyle yumurtlama oranını arttırmakta, oluşan hamilelikte düşük riskini azaltmaktadır.

Kadınlarda yumurtlamanın artırılması konusunda nar, avokado, muz, dut, ahududu, yaban mersini gibi meyveler de etkilidir. Ayrıca yağsız beyaz ve kırmızı et, yumurta, kabuklu deniz ürünleri, somon da yumurtlamada faydalıdır.

Kadınlarda Yumurtlamanın Artırılmasının Faydaları

Kadınlarda yumurtlamanın artırılması için yapılabilecekler oldukça fazla olsa da bunların her birisi herkese uygulanamaz. Bu nedenle gerek tedavi gerekse beslenme seçenekleri kişiye özel değerlendirilmelidir. Merkezimizde uzman doktorlarımız gerekli bütün tetkik ve muayeneleri en gelişmiş ekipmanlar yardımıyla yapmakta, kişiye özel tedavi ve beslenme programları oluşturmaktadır. Bu sayede hem yumurtlama arttırılarak gebelik şansı arttırılmakta hem de oluşan gebelikte düşük riski azaltılmaktadır.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır