+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Doğmamış Çocuğun Kaybı ve Başarısızlık Duygusu

17 Temmuz 2022
lonely-young-woman-feeling-depressed-and-stressed-2022-10-05-19-40-33-utc-1200x800.jpg

Gebelik esnasında bebek kaybetmek zor ve duygusal bir deneyimdir. Düşük yaptıktan veya ölü doğumdan sonra ezici bir keder, suçluluk, öfke, üzüntü, şok ve başarısızlık duygusu gibi bir dizi duygu hissetmek doğaldır. Herkes gebelik kaybını farklı şekilde işlemektedir. Nasıl hissettiğiniz konusunda partnerinize ya da eşinize karşı açık olmak, iki tarafında farklı şekilde algıladığı kayıp duygusunu yenmenize yardımcı olacak, bu zor dönemde yanınızda birinin varlığını hissetmenin iyileştirici gücünden yararlanmanızı sağlayacaktır. İyileşmek için kendinize zaman tanımanız, sizi önemseyenlere kişilerden destek almanız, iyileşme sürecinin hızlandıracaktır.

Dünya genelinde birçok ailenin başa çıkmak zorunda kaldığı bu zor süreçte kendinize hatırlatmanız gerekenleri sıralayacak olursak:

 • Gebelikte yaşanan kayıp sizin suçunuz değil,
 • Kendinize iyileşmeniz için gereken zamanı vermelisiniz,
 • Herkesin hamilelik kaybına farklı şekilde yas tuttuğunu bilmelisiniz,
 • Bebek kaybetmekten bahsetmek sorun değil,
 • Hamilelik kaybınızla ilgili haberleri istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.
 • Sizin için destek var.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarısız Sonuç Alınması

Özellikle ilerleyen yaşlarda ya da yetersiz yumurtalık sahibi olunması sebebi ile tercih edilen tip bebek tedavisi gören çiftlerin birçoğu için, hamileliğe giden çok fazla umut, beklenti ve planlama var.  Bu sebeple düşük veya ölü doğum yaptığınızda ya da tedavi süreciniz beklediğiniz gibi olumlu sonuçlanmadığında yıkıcı bir acı hissedebilirsiniz.

Doğmamış bir çocuğun kaybı sonrasında şok, keder, depresyon, suçluluk, öfke ve başarısızlık duygusu hissetmek normaldir. Bir hamilelik kaybını takip eden günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar inanılmaz derecede zor ve acı verici olabilir. Özellikle, tedavi sürecinde her şeyi dikkatlice planladıysanız ve her şeyi doğru yaptığınızı düşündüyseniz, bu durum daha da zor olabilmektedir.

İnsanlara tedavi gördüğünüzü veya gebe olduğunuzu söyleseydiniz, kaybınızın haberini duyurmaktan endişe duyabilirsiniz.

Gebelik Kaybı Sizin Suçunuz Değil

Hayallerini kurduğunuz gebeliğe uzun zaman tedavi gördükten sonra tam kavuştum ve doğacak bebeğin küçücük ellerini görmek için sabırsızlanıyorum diye düşünürken, bir anda yaşayabileceğiniz bu kayıp aslında sizden kaynaklanmıyordur. Genellikle, kayıp sonrasında kendini suçlamaya yönelen kadınların hatırlaması gereken en önemli unsurlardan biri, erken dönem düşüklerinde ya da tedavinin olumlu sonuçlanmamasında genetik problemlerden ya da kromozomal anormalliklerden kaynaklanmasıdır. Geri kalan düşük sebepleri:

 • Anormal embriyo gelişimi
 • Fibroidler, yara dokusu veya rahim ile ilgili diğer problemler
 • Kapalı kalamayan serviks
 • Hormon sorunları
 • Enfeksiyon
 • İncinme
 • Vücudunuzun bebeğinize karşı antikor üretmesine neden olan lupus gibi otoimmün hastalıklardır.

Doğmamış bir çocuğun anne karnında vefatı ile hissetmeye başladığınız başarısızlık duygusu, iyileşme sürecinizin uzamasında sebep olarak, hayatınızı eskisi gibi yaşamanızı engelleyecektir. Belirtildiği gibi, bu kayıp sizden kaynaklanmamakta, sizin elinizde olmayan durumlar sebebi ile oluşmaktadır. Yasınızı tutarak, iyileşme sürecinizi tamamladığınızda, yeniden bir adım atarak, yepyeni bir hayat kurma şansınız olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır