+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Rahim Dinlendirme Yöntemi Nedir?

7 Ocak 2023
ac5e7474-d671-4ce5-b056-d1afabc69e2c.jpg

Rahim Dinlendirme Yöntemi Nedir?

Rahim dinlendirme yöntemi nedir? Rahim dinlendirme yöntemi seçilmiş hasta gruplarında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tüm bebek tedavisi sürecinde hastalarımıza uygulamış olduğumuz tedavi protokolleri, hastadan hastaya göre değişiklik göstermektedir.

Günümüzde pek çok çiftin tüp bebek tedavisine başvurması sebebiyle bu alanda hızla gelişmeler yaşanmaktadır. Tüp bebek tedavisinde başarı elde edilen embriyoların kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar ve tedavi için uygulanan testler rahim dokusunun zaman içerisinde yorulmasına sebep olmaktadır. Bu durumda sorunların ortaya çıkmaması için rahim dinlendirme yönteminden faydalanılır.

Normal koşullarda tedavi süreci;

  • Yumurtalıkların uyarılması,
  • Yumurta toplama,
  • Döllenme,
  • Embriyoların takibi
  • Embriyo transferi şeklinde ilerlemektedir.

 

Rahim dinlendirme tedavisi uygulanacak olan hastada ise uygun kaliteye sahip olan tüm embriyoları

  1. gün ya da 6. gün blastokist aşamasında iken dondurarak o ay taze transfer yapmadan, rahmi 1-2 ay

kadar dinlendirdikten sonra donma çözme siklusu yaparak ilerlenmektedir.

Rahim Dinlendirme Yöntemi Kimler İçin Uygundur?

Rahim dinlendirme yöntemi nedir? Sorusundan sonra en çok merak edilen soru da bu yöntemin kimler için uygun olduğu sorusudur. Rahim dinlendirme yöntemi eski zamanlarda daha kısıtlı bir kesime uygulanırken günümüzde çok daha fazla sayıdaki kişiye tavsiye edilen bir tedavi çeşididir.

Rahim dinlendirme yöntemi ilk başta tüp bebek tedavisinde kullanılan hormonlara ve ilaç takviyelerine karşı aşırı hassasiyet gösteren hastalara uygulanmaktaydı. Fakat günümüzde, rahim ortamında herhangi bir bozulma ortaya çıkmış olan herkes için tercih edilebilmektedir.

Rahim dinlendirme yöntemi artık tüp bebek tedavisi sırasında herhangi bir problem ortaya çıkmasa da yalnızca sosyal sebeplere bile bağlı olarak yapılmaktadır. Bu süreçte embriyo transferi ertelenmektedir. Bu yöntemde esas olan kısım kaliteli embriyoların başarılı bir şekilde dondurulması ve çözülme sürecinde herhangi bir şekilde embriyoya zarar getirmemesidir.

Rahim Dinlendirme Yöntemi Sonrası Transfer Nasıl Yapılır?

Rahim dinlendirme yöntemi nedir? Rahim dinlendirme yöntemi ortalama 2 ay kadar sürmektedir. Bu süreç içerisinde anne adayları aynı zamanda zihnen de hamileliğe hazırlanma fırsatı bulmaktadır. Rahim dinlendirme tedavi yöntemi ile tüp bebek tedavisinde hamilelik ihtimali de %5 ile %10 oranında artış göstermektedir. Rahim dinlendirme süreci bittikten sonra dondurulmuş olan embriyolar çözülerek anne olmak isteyen hastaya aktarılmaktadır. Çözülme sonrasında uygulanan transfer işlemi taze embriyo transferi ile aynı şekilde ilerlemektedir. Çözme ya da dondurma işlemlerinin başarılı bir şekilde yapılmadığı durumlarda ise hamilelik şansında da olumsuz yönde etkiler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple rahim dinlendirme uygulaması yüksek teknolojiye sahip olan kliniklerde profesyonel bir şekilde yapılmalıdır.

Bizler Novaart Tüp Bebek ve Kadın Sağlık Merkezimiz ile iletişime geçerek rahim dinlendirme yöntemi nedir? Sorunuzun cevabını detaylı bir şekilde alabilirsiniz. Size anında dönüş yaparak aklınıza takılmış olan soruları yanıtlamaya çalışıyoruz.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır