+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Tüp Bebek Sürecinde Erkeğin Test ve Değerlendirmeleri

13 Aralık 2022
63355fdbb57f1525d8158b50.jpeg

Tüp Bebek Sürecinde Erkeğin Test ve Değerlendirmeleri

Tüp bebek sürecine başlamadan önce erkekler için belirli testlerin yapılması zorunlu olmaktadır. Tüp bebek sürecinde erkeğin test ve değerlendirmeleri sonucunda tüp bebek tedavisinin başarısını arttıracak tedaviler yapılmaya başlanmaktadır.

Erkeğin infertilite olması durumunda yapılacak ilk test sperm analizi olmaktadır. Baba olmak isteyen kişilerden alınacak spermin şekli, hareketi ve sayısı titizlikle incelenmektedir. 90 günlük sperm döngüsü süresi içerisinde çift kuyruk ve çift başlı olan spermler bozuk durumda bulunmaktadır. Böyle bir durumda normal yollar ile çocuk sahibi olmak ya gecikmekte ya da engellenmektedir. Bunun nedeni, yumurta içine girme aşamasında ideal kuyruk ve kafa yapısının bulunmaması olmaktadır.

İdeal sperm hareketliliği değerinin en az yüzde 32’lik kısmının ileri yönlü olması gerekmektedir.  Hareketsiz durumda bulunan spermlerin döllenme ihtimali bulunmamaktadır. Şekillerinde herhangi bir sorun bulunmayan spermlerin morfolojik açıdan yüzde 4 ve üzeri bir seviyede bulunması gerekmektedir. Yapılması gereken testlerin tüm aşamalarında uzman kadromuz ve verimliliğimizi artıran ekipmanlarımızdan istediğiniz zaman destek alabilirsiniz.

Erkekler İçin Test Aşamaları

Tüp bebek sürecinde erkeğin test ve değerlendirmeleri aşamasında hormon testleri önemli bir pozisyonda bulunmaktadır.

 • Erkeğin sahip olduğu testosteron seviyesi ve diğer erkek hormonlarının hassasiyet içerisinde incelenebilmesi için hormon testi yapılmaktadır. Hormon testi bir kan testi olmaktadır.
 • Yapılacak genel bir muayene ile jenital organların durumuna bakılmaktadır. Bununla birlikte önceden geçirilmiş rahatsızlıklar ve erkeğin kullandığı ilaçların belirlenmektedir.
 • Ultrason tüp bebek sürecinde erkeğin test ve değerlendirmeleri arasında yer almaktadır. Ultrason ile boşalma sorunlarının tespiti adına, testis torbası ve rektum ultrasonu uzmanlar tarafından talep edilebilmektedir.
 • Kromozom tahlili, istenen bir diğer test olmaktadır. 1 milimetre meni içerisindeki sperm sayısının 5 milyon değerinden az olduğu durumlarda bu test istenmektedir.
 • Yapılan testler haricinde gerekmesi halinde erkeklerin; kan grubu testi, Anti-HCV, HIV, Hbs Ag, LH, FSH, T-Testosteron ve PRL gibi testleri yaptırması gerekmektedir.

Tüm test ve uygulama aşamalarında endişelerinizi ortadan kaldırmak ve en iyi sonuca ulaşmak adına isteklerinizi çok iyi bilerek işlemlerimizi sürdürüyoruz.

Sperm Üretimindeki Sorunların Nedenleri

Tüp bebek sürecinde erkeğin test ve değerlendirmeleri çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Erkeğin sperm kalitesinin düşük olmasına belli başlı durumlar sebep olmaktadır. Bu sebepler;

 • Radyoterapi ve kemoterapi gibi ağır tedaviler görmüş olunması
 • Damarlar veya testislere alınan darbelerle birlikte vasküler travma meydana gelmesi
 • İnmemiş testis veya kriptorşidizm şeklinde adlandırılan torbalara testislerin ulaşamaması
 • Varikosel durumu yani testisteki damarların fazla genişlemesi
 • Kromozom rahatsızlıklarının olması
 • Alkol ve maddeye bağımlı olunması şeklinde sıralanmaktadır.

İhtiyaç duyacağınız tüm tedavi destekleri için görevimizin başında bulunuyoruz. Yapılacak testlerin en doğru şekilde değerlendirilmesi ve uygun olan tedavi yöntemine başlanması noktasında sizlere her zaman destek oluyoruz. Dilediğiniz zaman bizimle irtibat kurabilirsiniz.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır