+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Hormonlar Zararlı Mıdır?

3 Mart 2023
tup-bebek-tedavisinde-kullanilan-hormonlor-1200x801.jpg

Tüp bebek, bebek sahibi olmak isteyen; fakat normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin son dönemdeki en büyük umudu olmaktadır. Uzun yıllardır normal yolla bebek sahibi olamayan pek çok kişi tüp bebekle bebek sahibi olabilmiştir. Tüp bebek tedavilerinde hala gelişmeler devam etmekte, başarı oranını arttıracak çözümler üzerinde çalışmalar sürmektedir.

Tüp bebek tedavisi sürecinde kişileri tedirgin eden konular vardır. Bunlardan birisi tüp bebek tedavisinde kullanılan hormonlar sağlık için zararlı mıdır olmaktadır. Anne adayının sağlığının olumsuz etkilenip etkilenemeyeceği ihtimalleri düşünülmektedir. Dünyadaki ilk tüp bebek 25 Temmuz 1978 tarihinde dünyaya gelmiştir ve o günden günümüze tüp bebek tedavilerinde gelişmeler hala sürmektedir.

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda kullanılan hormonların ciddi olmayan yan etkileri olabildiği; fakat bunların geçici yan etkiler olduğu tespit edilmiştir. Dünya genelinde yapılan tüp bebek tedavisi gözlemlerinde geniş serilerde sağlık için herhangi bir zararının olmadığı tespit edilmiştir. Zaten tedavilerde kullanılan hormonlar dünya çapında yaygın şekilde tüketilmektedir ve her çıkan hormon sıkı kontrollerden geçmekte, daha sonra piyasaya sürülmektedir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan hormonlar sağlık için zararlı mıdır sorusuna karşılık tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlar vücudun yabancı olmadığı hormonlara sahiptir. Bunlar FSH ve LH hormonlarıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Hormonlar Kanser Yapar Mı?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan hormonlar sağlık için zararlı mıdır, kanser yapıcı etkisi var mıdır? Bu konuda şu kanser türleri ilk akla gelenlerdir:

  • Endometrial (rahim) kanseri: Araştırmalarda tüp bebek tedavisi gören kadınlarda rahim kanseri yönünden herhangi bir risk artışı görülmemiştir. Kullanılan ilaçlardan çok infertilite nedeni bazı hasta gruplarında risk çoğalabilmektedir. Özellikle kilolu kadınlarda rahim kanseri riskinin arttırdığı tespit edilmiştir.
  • Yumurtalık kanserleri: Yumurtalık kanseri açısından da tüp bebek tedavisi kaynaklı bir risk artışı gözlemlenmemiştir. Tedavi amaçlı kullanılan ilaçlar kanser riskini arttırmamakta, fakat infertiliteye sebep olan faktörler kanser riskini biraz yükseltebilmektedir.
  • Meme kanseri: Yapılan geniş çaplı araştırmalarda tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların meme kanserini de arttırmadığı tespit edilmiştir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Hormonlar Anomali Riskini Arttırır Mı?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan hormonlar sağlık için zararlı mıdır sorusu ile birlikte en çok akıllara gelen konulardan birisi de anomali riskidir. Tüp bebek tedavisi onucu oluşan gebelikle normal gebelik arasında herhangi bir anomali riski farkı yoktur.

Dünya genelinde birçok seride ve merkezimizdeki deneyimlerimizde anomali açısından normal gebelikle tüp bebek gebeliklerinde herhangi bir risk artması bahis mevzu değildir. Tüp bebek tedavisi sürecinde hangi hormonların, ne seviyede kullanılacağı kişiye göre belirlenmelidir. Merkezimizde uzman ekiplerimiz en modern tedavi yöntemleri kullanmakta, gerekli bütün tetkik ve muayeneler çerçevesinde kişiye özel tedavi süreci planlanmaktadır.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır