+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Tüp Bebek Tutmama Nedenleri Nelerdir?

8 Kasım 2022
joyful-islamic-young-woman-in-hijab-smiling-happil-2022-10-04-01-48-00-utc-1200x675.jpg

Tüp bebek tedavisi oldukça yaygınlaşmıştır ve doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olabilmektedir. Fakat her tedavi başarıya ulaşamamaktadır. En yaygın tüp bebek tutmama nedenleri ise şunlardır:

  • Kadın Yaşı: Kadının yaşı tedavide önemli bir unsurdur. Kadın ne kadar genç ise yumurta rezervi o kadar korunaklı olmakta ve üretilen yumurtanın sağlıklı olma şansı yükselmektedir. Bu nedenle 38 ve 40 yaş sonrasında tutma ihtimali düşmeye başlamaktadır.
  • Kadının Yumurtalık rezervi: Rezerv düşüklüğü tutmama nedenlerinden bir diğeridir.
  • Sperm Kalitesi: Mikroenjeksiyonda kullanılacak sperme karar verilirken sadece motilite ve morfoloji baz alınır. DNA’sına bakılamaz. DNA’sına bakılması kimyasal embriyolara zarar verebilir. Sperm kalitesinin yüksek olması başarı şansını arttır.
  • Embriyo Kalitesi: Transfer yapıldığı günkü embriyo kalitesi gebelik oranı açısından son derece önemlidir. Embriyo transferi yumurta toplamadan 3-5 gün sonra yapılır. Embriyo kalitesinde laboratuvar da önemli bir etkendir.
  • Uygun Rahim içi Ortam: Rahimde yer alan ve rahim iç duvarına baskı yapan myoma uter, veya endometrial polip gebelik oranını negatif etkiler.
  • Hidrosalpenks varlığı: Tüpün içinde birikebilen sıvı rahim içine akarak gebelik oranını düşürebilir.

Tüp Bebek Tutmazsa Ne Olur?

Tüp bebek tutmama nedenleri ile birlikte bir tüp bebek tutmazsa ne yapılır konusuna da değinmekte fayda var. Eğer tüp bebek tedavisinde gebelik elde edilemedi ise detaylı bir durum değerlendirmesi yapılır. Uygulanan yumurtalık uyarım protokolüne göre yanıt değerlendirilir. Yeni bir deneme öncesinde yapılması gereken tetkiklerin olup olmadığı saptanır. Ardından yeniden bir uygulama planlanır.

Çiftin dondurulmuş halde bulunan bir embriyosu varsa o embriyonun nakli için donma çözme uygulamasının planı yapılır. Kaliteli embriyoya rağmen gebelik meydana gelmediyse çiftlere kromozom analizi yapılabilir. Bazen de eğer tüplerde hidrosalpenks, yani içi sıvı dolu tüp şüphesi varsa HSG filmi çekilebilir. Bu durum nasir ortaya çıkar.

Tüp Bebek Tutma Şans Nasıl Arttırılır?

Tüp bebek tutmama nedenleri ile birlikte tüp bebek tedavisinin tutma şansını arttırmak için de yapılması gerekenler vardır. Başarı şansını arttırmak için tedavi öncesinde çiftlerin detaylı olarak değerlendirilmesi ve çiftlere özel bireyselleştirilmiş tedavi şeması oluşturulmalıdır. Bu sayede başarı oranı arttırılır.

Tüp bebek tutmama nedenleri arasındaki faktörlerden birisi hidrosalpenks olabilmektedir ve bunun olmadığından emin olunmalıdır. Rahim içinde embriyonun tutunma ihtimalini azaltabilecek myma uteri veya endometrial polip olmadığından emin olunması gerekmektedir. Mutlaka uygun yumurtalık uyarımın yapılmalıdır. Doğru zamanda çatlatıcı iğne uygulanmalıdır. Laboratuvar ortamındaki ısı, nem ve gaz oranları ideal düzeyde tutulmalıdır.

Malzeme kalitesinden kesinlikle ödün verilmemelidir. Son aşamada embriyo transferinin nazik ve usulünce yapılması gerekmektedir. Bütün bunlar tutma şansını arttıracaktır. Novaart Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi olarak bireyselleştirilmiş tedavi planlaması yapıyor, en iyi malzemeler ve en iyi koşullarda tedavilerimizi gerçekleştiriyoruz.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır