+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Tüp Bebekte Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

17 Kasım 2022
disappointed-couple-in-bedroom-at-home-with-negati-2021-09-02-07-10-28-utc-1200x800.jpg

Tüp bebekte tedavisi çeşitli aşamalara sahiptir ve bu aşamaların sonuncusu embriyo transferidir. Embriyo transferinden bir süre sonra tüp bebekte gebelik testi uygulanır ve tedavinin sonucu öğrenilir. Anne baba adayının tüp bebek tedavisi sırasında en heyecanlı oldukları anlardan birisi gebelik testidir ve böylece tedavinin başarılı olup olmadığı anlaşılır.

Tüp bebek tedavisinin son aşamasını tamamlayanların gebelik testi sonucunu hemen öğrenmek istemesi oldukça doğaldır. Fakat sonuç için yaklaşık 2 hafta beklemek gerekir. Bunun nedeni biyolojik esaslara ve hamilelik testlerinin çalışma mantığına dayanır. Hamilelik testi vücuttaki beta hCG miktarını ölçer. hCG, embriyonun trofektoderm hücreleri tarafından üretilmektedir. Fakat embriyonun rahme yerleşiminden sonra tespit edilebilir miktarda üreme olur. Yerleşme, transferden 3-8 gün sonra olur ve bu da hCG’nin kan dolaşımında tespit edilebileceği manasına gelir.

Hamilelik ilerledikçe vücuttaki hCG miktarı artar. Yumurtlamadan 10 gün sonra hCG ölçümü yaklaşık 25 mIU olur. 12 gün sonra 50 mIU’ya, iki hafta sonra da 100 mIU’ya çıkar. Her kadında bu miktar değişebilir.

Sağlıklı bir hamilelikte hCG seviyesi belirli aralıklarla artacaktır. Bu yüzden 48-72 saat sonra kan testinin tekrarlanması önemlidir. Tüp bebekte gebelik testi sonucu düzenli olarak artmış testler normal bir hamileliğin işareti olacaktır. Test sonuçlarının pozitif ve normal olması halinde artık ultrason takibine geçilir.

Tüp Bebekte Gebelik Testiyle Alakalı Bilinmesi Gerekenler

Tüp bebekte gebelik testi ile alakalı başlıca hususlar şunlardır:

  • Planlanan gebelik testi günü vajinal kanama olup olmamasından bağımsız değerlendirilmeli, gebelik testi yapılmalıdır.
  • Kimi zaman ilk gebelik testi ve tekrar testleri güven verici olmayabilir. Bu durumda test üçten fazla tekrar edilir.
  • Gebelik testi sonucu 1500-2000 IU/L üzerine çıktığında ancak vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesine bakılabilmektedir. Bu değer altında kese görülmeyecektir.

Tüp Bebekte Gebelik Belirtileri Ne Zaman Görülür?

Tüp bebekte gebelik testi ile birlikte en çok bahis mevzu olanlardan birisi de gebelik belirtileridir. Kimi kadınlar gebelik testi yapılmasa dahi hamileliğe dair belirtilerin meydana geldiğini ifade etmektedirler. Bunun nedeni tüp bebek tedavilerinde hamilelik belirtilerinin karmaşık, çoğu zaman da yanıltıcı olmasıdır.

İmplantasyon sebebiyle ya da tedavinin bir yan etkisi olarak hafif kanama veya lekelenme olabilir. İmplantasyon sırasında ortaya çıkabilecek semptomlardan biri diğeri kramptır. Yumurtalıkların etrafında sıvı birikmesinden kaynaklı pelvik rahatsızlıklar şişkinliğe, hassasiyete, kramplara sebep olabilir. Yorgunluk, mide bulantısı gibi semptomlar ise hem geçirilen tüp bebek döngüsüyle hem de hamilelikle alakalı olabilir. Ortaya çıkan değişiklikler hamileliğin bir işareti olabileceği gibi herhangi bir belirti yaşamayan kadınlar da hamile olabilir.

Novaart Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi olarak uzman ekibimizle birlikte süreci en iyi şekilde yönetiyor, aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlamanız adına çaba sarf ediyoruz. Adım adım takip ederek hayalinizin gerçekleşmesine yardımcı oluyoruz.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır