+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

İnfertilite Nedir? Ve Hangi Tedaviler Yapılmaktadır?

3 Nisan 2022
infertilite-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-1200x887.jpeg

Halk arasında kısırlık olarak bilinen infertilite durumu, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin birçok sebepten ötürü karşı karşıya kalabildiği bir sorundur. Embriyo transferi yani tüp bebek tedavisi ise infertelite sorununu aşmak adına günümüzde en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir.

İnfertilite yani kısırlık, 35 yaşlarının altında bir çiftin 1 yıl, 35 yaşlarının üstünde bir çiftin ise 6 ay boyunca korunmadan, düzenli cinsel ilişkiye girdiği halde gebe kalamama durumu olarak tanımlanmaktadır. Daha önce hiç gebelik oluşmamışsa primer (birincil) infertilite; canlı doğumla sonuçlansın ya da sonuçlanmasın en az bir gebelik oluşmuş ise sekonder (ikincil) infertilite olarak tanımlanır. Gebeliğin oluşabilmesi için gerekli faktörlerin sağlanamadığı durumlarda ise tüp bebek tedavisi kadın doğum doktorları tavsiyesi ile çiftler tarafından en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir.

Günümüzde infertil çiftlerin sayısı, stresli yaşam koşulları, doğal olmayan beslenme, sigara alışkanlığı, ileri yaş evlilikleri gibi sebeplere bağlı olarak arttığı gözlemlenmektedir. Lakin yapılan tüm araştırmalara rağmen infertiliteye yani kısırlığa sebep olan neden, çeşitli tedavi yöntemleri geliştirildiyse de hâlen tam olarak saptanamamıştır. Bebek sahibi olamayan çiftler için ise zaman geçtikçe düşen doğurganlık şanslarını elimine etmek adına gerekli tetkikleri erkenden yaptırarak tedaviye başlamalarının önemi; tüp bebek tedavisini olumlu sonuçlandırabilmek içinde oldukça önem arz ettiği kadın doğum doktorları tarafından vurgulanmaktadır.

İnfertilite nedenleri arasında kadına ve erkeğe ait sebepler olabilmekle beraber; bazen her ikisinde de önemli bir sorun bulunamadığı halde gebelik elde edilemeyebilir. “Açıklanamayan infertilite” olarak adlandırılan bu grup hastalar, çiftlerin yüzde 10-15’ini oluşturmaktadır.

Bu nedenle sağlıklı bir gebelik ve sonunda da sağlıklı canlı doğumlar elde edebilmek için infertilite sorunu yaşayan çiftlerde altta yatan nedenin çok iyi tespit edilmesi son derece önemlidir. Sonrasında da çiftler için en uygun kişiye özel tedavi yaklaşımıyla bir tüp bebek uzmanı tarafından en iyi ve en doğru tedavilerin uygulanabilmesi; infertilite tedavisinde başarıyı artıran en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

NOVAART Tüp Bebek Merkezi Ankara’da infertilite (kısırlık) sorunu yaşayan çiftler için klinik değerlendirmeye göre en iyi ve en güncel bilgiler doğrultusunda, tecrübeli tüp bebek uzmanları eşliğinde en uygun tedavileri sunmaktadır.

Kişi için en doğru tedaviyi tespit etmek ve Ankara’daki en iyi tüp bebek tedavisini uygulamak adına çalışan NOVAART’ın sunduğu hizmetlerden bazıları ise şunlardır;

 1. İnfertil çiftlerin değerlendirilmesi
 2. Sperm analizleri
 3. Ultrasonografik muayeneler
 4. HSG (rahim filmi) çekilmesi ve değerlendirilmesi
 5. Hormon testleri
 6. Yumurta takipleri (Ovulasyon Induksiyonu)
 7. İntrauterin İnseminasyon (IUI) -Aşılama
 8. İnvitro Fertilizasyon (IVF) – Tüp bebek
 9. Yumurta, sperm dondurma ve saklama
 10. Mikroskopik TESE işlemleri
 11. Mikro Enjeksiyon (ICSI)
 12. Genetik uygulamalı Tüp bebek tedavisi (PGT)
 13. Mikrochip yöntemi
 14. PRP uygulamaları (yumurtalık ve rahim zarı)
 15. Histereskopi
 16. Laparoskopi
 17. Rahim içi yapışıklık açılması
 18. Endometriozis olgularında infertilite tedavileri
 19. PKOS olgularında infertilite tedavileri
 20. Tekrarlayan düşük ve tüp bebek başarısızlığı olgularında infertilite tedavileri
novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır