+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Tüp Bebek Sürecinde Kısıtlamalar

10 Mayıs 2023
tup-bebek-tedavisinde-kisitlamalar-var-mi-1200x832.jpg

Tüp bebek tedavisi doğurganlığa yardımcı olmak ya da genetik sorunları önlemek için kullanılan karmaşık bir dizi prosedürü içermektedir.

Tüp bebek tedavisi, annenin oldun yumurtalarının toplanması ve steril bir laboratuvar ortamında sperm ile döllenmesi ile elde edilen embriyonun taşıyıcı rahme transfer edilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Tüp bebek döngüsü üç hafta kadar sürmektedir. Bazı tüp bebek yöntemleri, izlenen adımların parçalar halinde gerçekleştirilmesini gerektirdiğinden, bu süre daha da uzayabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi, doğurganlık sorunları için en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir. Tüm işlemler,

Anne ve baba adayının kendi yumurta ve spermleri kullanılarak,
Bilinen ya da anonim bir donörden yumurta, sperm ya da embriyo alınarak ve
Annenin rahminde bir sorun olması halinde, taşıyıcı annede büyüme sağlanarak gerçekleştirilebilmektedir.

Tüp bebek tedavisi ile sağlıklı bir bebeğe sahip olma şansınız birçok faktöre bağlı olmakla birlikte, gün geçtikçe gelişen teknoloji sayesinde başarı oranı gün be gün artmaktadır.

Başlıca tüp bebek tedavisinde kısıtlamalar aşağıdaki gibidir:

Sigara: Her iki partnerin de herhangi bir doğurganlık tedavisine başlamadan en az üç ay önce sigarayı bırakması önerilir.
İçki: Doğurganlık yolculuğunda alkol tüketiminden kesinlikle kaçınılmalıdır.
İlaçlar: Tüp bebek uzmanınıza haber vermeden herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.
Takviyeler: Bitkisel takviyeler tüp bebek sürecinde tamamen yasaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Kısıtlamaların Etkisi

Tüp bebek tedavisi, kısırlık veya genetik problemler için bir tedavi yöntemidir. Kısırlığı tedavi etmek için tercih edilirse, doğurganlığı arttırıcı ilaç ve yöntemler tavsiye edilebilmektedir. Ancak, doktorunuz tarafından tavsiye edilmediği sürece herhangi bir şekilde ilaç ya da takviye kullanılmamalı, tüp bebek tedavisinde kısıtlama alanları ve sebepleri iyi bir şekilde anlaşılmalı ve bu sürece hazırsanız ancak, tedaviye başlamalısınız.

Tüp bebek tedavisi ağırlıklı olarak aşağıdaki durumlarda tercih edilmektedir:

Fallop tüpü hasarı veya tıkanması.
Yumurtlama bozuklukları.
Endometriozis.
Rahim fibroidleri.
Bozulmuş sperm üretimi veya işlevi.
Açıklanamayan kısırlık.
Genetik bozukluk.
Kanser ya da doğurganlığı etkileyebilecek farklı sağlık sorunlarında doğurganlığın korunması.

İşlevsel bir rahmi olmayan ya da hamileliği ciddi bir sağlık riski oluşturan kadınlar için de, taşıyıcı bir anne ile tüp bebek tedavisi ile yapılabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise tüp bebek tedavisinde kısıtlamalar olduğu ve bu kısıtlamalara harfiyen uyulması gerektiğidir.

Bu Kısıtlamaların Hayatınıza Etkisi

Tüp bebek tedavisinde kısıtlamalar var mı ve varsa neler soruları, bu tedaviyi düşünen birçok çift tarafından araştırılmaktadır. Tedavinin başarılı sonuçlanması için birçok farklı konuya dikkat edilmesi gerekmekte, çiftlerin bu sürece psikolojik ve fiziksel olarak hazır olması büyük öne arz etmektedir.

Tedavi sürecinde, bazı maddelerin kullanımı tamamen yasak olmakla birlikte, anne ve baba adaylarının olumsuz psikolojik durumda olmaları da başarı oranını düşürecektir.

Kliniğimizde, ebeveyn adaylarımız için gerek ruhsal gerek fiziksel yönde bilgilendirme ve destek sağlanmakta, kısıtlamaların ya da sürecin hayatınızı olumsuz yönde etkilemesinin önüne geçilmektedir.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır