+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Endometrioma, Çikolata Kisti Nedir? Nasıl Tanı Konulur?

29 Nisan 2022
61714da94e3fe0133c031bdd.webp

Çikolata kisti yani endometrioma, normalde sadece rahim içinde bulunan; adetten sonra kalınlaşarak bebeğin yerleşmesini sağlayan ve gebelik oluşmadığında her adet döneminde atılan endometrium dokusunun yumurtalıklarda bulunması; aynı şekilde adet gibi kanamalara yol açarak yumurtalık içinde koyu eski kahve renkli kan birikmesi sonucu kiste dönüşür. Bu kistler içindeki sıvı erimiş çikolataya benzediği için çikolata kisti (endometrioma) diye adlandırılır.

Çikolata kistleri fonksiyonel basit kistlerin aksine kendi kendine gerileyip kaybolmazlar. Endometriozis hastalığı olan kadınların yaklaşık %10 unda görülmektedir. Yani her endometriozis hastalığı olan kadında çikolata kisti olmak zorunda değildir.

Çikolata kisti olan kadınlarda bazen hiçbir semptom olmayabilirken; ağrı ve infertilite semptomlar arasında en sık görülenleridir.

Çikolata kisti tanısında jinekolojik muayene ve ultrasonografik inceleme yardımcı olmaktadır. Ayırıcı tanıyı yapabilmek adına ise transvajinal ultrasonografi kadın doğum uzmanları tarafından önerilmektedir.

Çikolata kisti saptanan hastada ağrı şikâyeti ön planda ise laparaskopik (kapalı) ameliyat önerilebilir. Herhangi bir şikâyeti olmayan ve muayene sırasında tesadüfen çikolata kisti saptanan hastaları bir süre takip etmek önerilmelidir. Ameliyat kararı verilen hastalarda mutlaka yumurtalık rezervi değerlendirilmeli; AMH ölçümü yapılmalı ve akabinde yumurta rezervi düşük ve infertil hastalarda mümkün olduğunca ameliyattan kaçınılmalıdır.

NOVAART Tüp Bebek Merkezi Ankara’da infertilite (kısırlık) sorunu yaşayan çiftler için klinik değerlendirmeye göre en iyi ve güncel bilgiler doğrultusunda tecrübeli tüp bebek uzmanları tarafından en uygun tedavi yöntemleri sunulmaktadır.

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır