+90 312 220 40 20+90 544 220 40 24Çukurambar Mh. 1425. Caddesi (41. Cd.) No:26/B Çankaya/Ankara

Tüp Bebek Tedavisinde Bebeğin Tutunma Belirtileri Var Mıdır?

15 Haziran 2022
sperm.jpg

Gebe kalmakta zorluk çeken çoğu çiftin tercih ettiği tüp bebek tedavisi, her ne kadar karmaşık bir dizi prosedürden oluşsa da çiftler için en çok zorluk çekilen ortak nokta beklemektir. Bu doğrultuda tüp bebek tedavisi gören adaylar, embriyonun yani bebeğin tutunup tutunmadığını testten önce belirtiler sayesinde anlamak için sabırsızlanabilir.

Sağlıklı bir insan embriyosu, döllenmeden 5-7 gün sonra kabuğundan çıkar ve yumurtadan çıktıktan sonraki saatler içinde implante olur. Yani rahim duvarına tutunan embriyonun asıl istilası 3. gün transferinden yaklaşık 2-5 gün sonra ve 5. gün transferinden sonra 1-3 gün içinde gerçekleşir. Burada önemli olan husus, embriyo transferinden sonra başlayan bekleme sürecinin herkes için farklı olabileceğidir.

Bu doğrultuda tüp bebek tedavisi gören adaylar, bebeğin yani embriyonun tutunup tutunmadığını gerekli tetkikler yapılmadan kesin olarak anlayamaz. Yine de olası erken hamilelik semptomları ve bazı durumlarda ise kramp, embriyonun rahme tutunduğunu ve gebeliğin gerçekleştiğini gösterebilir. Buna lekelenme veya kanama eşlik edebilir veya etmeyebilir. Lakin bu belirtilerin yanıltıcı olabileceğini ve en doğru cevabın embriyo transferinden 10-12 sonra yapılacak olan gebelik testi ile alınabileceğini unutmamak gerekir.

Embriyo transferi sonrası 10-12 gün sonra kan tahlili ile yapılacak olan gebelik testi en kesin sonucu vermektedir. Kan testi pozitif olursa gebelik gerçekleşmiş demektir. Tüp bebek tedavisi gören anne adayında bel ağrıları, karın ağrısı, bulantı, hafif lekelenme durumlarının yaşanması bebeğin tutunma belirtileri olabilir. Lakin bazı anne adaylarında bu belirtiler gözükmeyebilir bunların olmaması gebe olmadığı anlamını taşımaz.

Öte yandan tüp bebek tedavisinde embriyonun yani bebeğin rahme tutunmadığını gösteren kesin bir belirti yoktur. Test gününden önce hastanın adet görmesi durumunda gebeliğin tutmadığı düşünülebilir ama embriyonun tutunamadığı da yine kesin olarak transferden 10-12 gün sonra gebelik testi için yapılacak olan kan tahlili ile teyit edilmelidir. Bu bağlamda tüp bebek tedavisi gören bir anne adayı, transfer edilen embriyonun rahmine tutunup tutunmadığını gerekli ve belirlenen günde kan ve ultrason testi olmadan bilemese de bazı bulgularla karşılaşabilir. Genellikle hamilelik belirtileri olan koku alma eğiliminde değişikliklere, göğüslerde hassasiyet artışına ve hafif karın kramplarına sahip olunması muhtemelken; tüp bebek tedavisinden birkaç hafta sonra bile bu bulgular yoksa embriyonun rahimde tutunamadığının göstergesi olabilir.

NOVAART Tüp Bebek Merkezi Ankara ise bebek sahibi olmak isteyen çiftler için kişiye özel bireyselleştirilmiş tedaviler, tanı yöntemleri ve üst düzey donanımlı embriyoloji laboratuvarı ile uzman tüp bebek doktorları ve kadın doğum uzmanları kadrosu ile günümüzün en iyi ve gelişmiş tedavi seçeneklerini sunmakta ve tüp bebek tedavilerinizi devam ettirmektedir.

 

 

 

novaart-logo-disi

NOVAART TÜP BEBEK MERKEZİ olarak, ”yeni bir hayat” sloganıyla yola çıktık. Mesleki hayatlarını infertilite-tüp bebek konusuna adamış olan uzman hekim kadromuzla, sizleri en büyük hayalinize kavuşturmak için, en son teknolojik gelişmeleri kullanarak, size özel tedavi programlarını uygulamak ve mutluluğunuzu paylaşmak istiyoruz.

NovaArt Tüp Bebek © 2021 Tüm Hakları Saklıdır